top of page

MİLLİ OLMAYAN, MİLLİ TAKIM


Milli takıma hangi kaynaklardan futbolcu seçilmektedir?

1. Yurt dışında doğmuş futbol oynayan her türk genci hemen milli takıma alınır. Bir çoğu çok sıradan futbolcudur. Yurtdışında doğmuş olması yeterli sebeptir.

2. Takımlarımızdaki, taraftarlarımızdaki yabancı hayranlığı nedeniyle, alt yapıdan yetişen genç futbolcular takımlarında yer bulamazlar. Soluğu hemen avrupa'da alırlar. Türkiye'de iken yüzlerine bakılmayan bu futbolcular anında milli takıma alınırlar.

3. Kendi ligimizde oynayan kendini göstermiş futbolcular. Burada da şöyle bir sorun var futbolcu 3 büyüklere transfer olmazsa istediği kadar iyi olsun milli takıma seçilmez. Kazara seçilirse yedekte bekler. Anadolu takımlarında parlayıp 3 büyüklere transfer olanları da başka bir sorun beklemektedir. Yabancı hayranlığı nedeniyle fazla oynama şansı bulamadığı için milli takıma seçilemez, seçilenler ise sürekli oynamadıkları için faydalı olamaz.

Sorunları belirttik peki çözüm ne olabilir?

1. İlk önce, bugüne kadar hiç bir başarısı olmayan, Kuntz denen adamın milli takımı staj yapma yeri olarak kullanmasına son verilmelidir.

2. Takımlardaki yabancı futbolcu sayısı azaltılmalıdır. Lucescu milli takımda görev yaparken takımlarımızın maçlarını izliyorum ama türk futbolcu olmadığı için izlemenin bir anlamı olmuyor demişti.

3. Avrupa'da doğmuş veya avrupa'ya gitmiş türk futbolcuları koşulsuz olarak milli takıma alma sevdasından vazgeçilmelidir. Milli takımın iskeleti yurt içindeki futbolculardan oluşturulmalıdır.

Aşağıya bir resim bırakıyorum. Resim çok şey anlatıyor. İskeleti türk futbolculardan oluşan bu kadronun UEFA kupası, süper kupa ve millî takım olarak ise dünya üçüncülüğüne ulaştığını hatırlayalım.

Not : O milli takımda gurbetçi olarak sadece Yıldıray Baştürk var.

66 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Prekazi Sultan Ahmet.png
bottom of page