top of page

Kırk sekiz sene sonra aynı hataya düşmeyelim

Galatasaray'ın bugününü görebilmek için 1973-74 sezonunu iyi analiz etmek lazım gelir. Daha Ağustos 1973'deki TSYD Kupasından başlayın. Ertuğrul Dilek'le Birch arasında bir penaltı pozisyonu nedeniyle sıkıntı yaşanmış, maç sonunda Birch hakeme doğru yönelmiş, araya giren başta oyuncular tarafından olay büyümemişti. TFF Birch'e 2 ay men cezası verdi.


Sonrasında Galatasaray sürekli garip uygulamalara maruz kaldı. Aynı Birch 'in, ki 3 sezon üst üste şampiyonluk görmüştür (ilkinde Coşkun Özarı da vardır), Türkiye'de çalışma izni sezon sonuna doğru TFF tarafından iptal edilmiştir.

Daha ligin ilk yarısında futbolcu tutuklamalarına varan Boluspor olayı ....

Sezon ortasında ise yönetim ve takım arasında çatlaklar baş göstermiştir. Metin Kurt ve Başkan Mustafa Pekin arasındaki bence temeli iletişim hatalarına dayanan polemik, Ligin ilk devresini her şeye rağmen tepede bitiren Galatasaray'ın ikinci devreye hızlı girmesini engellemiştir (Fırsat olursa bu konuya başka bir fırsatta özel olarak değineceğim).

Sezon sonunda Galatasaray havasını öyle bir kaybetti ki, İlerleyen yıllarda Birch tekrar getirilse de o hava yakalayamadı.


Galatasaray'ı TFF salladı o zaman ama kendi içerisinde birlik olamaması yaktı ve o altın takımı dağıtması yıllarca geriye götürdü...

Ya da ben öyle anladım.


Bugüne döner isek,

Eğer Galatasaray bu sezon parçalı yapıyı devam ettirir ise, benzer bir süreç önümüzde olabilir. Parçalanmanın bence temel faktörü TFF'yi ele geçirmiş bazı kimselerin kastı aşan uygulamaları,

Ancak,

Parçalanmayı tamamlayacak olan taraftarın ta kendisi. Kırk sekiz yıl öncesinden farklı olan bu... O zaman taraftar bu işin bir parçası değildi.


Çok uyanık olmak gerekecek...

Çok yutkunup, öz konuşmak gerekecek...

Bor dağılmanın 14 yıla mal olduğunu, mucizeler gereken bir toparlanma gerektirdiğini yaşadık, unutmayalım.

Saygılarımla...76 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Prekazi Sultan Ahmet.png
bottom of page