top of page

GALATASARAYLI OLMAK FENERBAHÇELİ OLMAKTAN FARKLIDIR (Bülent KARCI)

Galatasaraylı olmak ile Fenerbahçeli olmak arasında bir fark vardır. Bu fark karakter farkından kaynaklanır. Buradan FB'lileri "karaktersiz" likle itham etmiyorum. Farklı bir karaktere sahipler.Ali Şen sonrası bu fark ortaya çıkmaya başladı. 103 gollü sezon FB'nin çok iyi bir kadrosu vardı. Lakin öncesinde Ali Şen'in hakemleri koruma altına aldığı açıklaması da etkilidir. Graham Souness'in kupa maçı finalinden sonra FB stadına GS bayrağı dikmesi bu haksızlıkların sonucunda biriken hırstan kaynaklanır. Adamlar hem kupayı kaptırdıkları hem de bayrak mevzunun olmasını kendilerine yediremediler. O gün bugün sadece GS'a değil diğer tüm takımlara karşı üst düzey bir hırsla saldırmaya başladılar. Paranın gücü ile yapacakları her şeyi yaptılar. Aziz Yıldırım daha da hırsla hareket etti. 2000 yılı kadrosundan H.Şükür, Hagi, Fatih Terim ve hatta Emre Belözoğlu'na bile yüksek ücretlerle teklifler götürdüler. İnanmayacaksınız, ama Emre o dönem tekliflerini red etmişti. Denizli faciası olduğu sezon bizim oyuncular maaşlarını alamazken FB para ile kurulabilecek en iyi kadroya sahipti. O dönem sadece GS'lılar değil, diğer takım taraftarları da fakir, fakat gururlu GS'ı tutmuşlardı.


FB, sürekli rakiplerine parasının acı gücünü hissettirdiği için, bu güç ile kurduğu takımlarla rakiplerini ezerken diğer takımların antipatisini de kazandılar. Biz öyle değiliz. Biz FB'yi kendi sahamızda 3-0 yenerken, 3-0'dan sonra frene bastık. Daha fazla atıp rakibi ezmedik. (Bakmadım fakat lig tarihine baksak 4 ve üzeri gol atarak kazanılan maçlar sayılsa FB'in bariz bir üstünlüğü olduğunu görürüz. Bu onlarda olmayan fakat GS'da olan rakibi ezmeyerek saygı gösterme duygusundan kaynaklanır.


Bu kadar niye yazdım. Biz FB'den farklıyız. Biz rakibimize saygı duyarız. Rakibimizi ezerek gururunu kırmaya çalışmayız. Biz sporun dostluk için yapıldığına inanırız. Rakibin gururunu kırmak için değil. Metin Oktay oynadığı oyun kadar centilmenliği nedeniyle sevilmiştir. Metin Oktay FB formasını giyerek centilmenliğini gösterirken bugün birçok GS'lı bunu red edecektir. Oysa GS'a göre FB forması da kutsaldır. Bir zamanların FB yöneticisinin yaptığı gibi yumruk şovla rakibinin bayrağını parçalamaz. Rakibin bayrağı da kutsaldır. Bizim gücümüz rakibi ezmekten geçmez. Ona saygıdan gelir. Bizim gücümüzün rakibimizin gücünden kaynaklandığına inanırız. Bizim rakibimiz ne kadar güçlü ise biz de o kadar güçlü olduğumuza inanırız. Gücümüz rakiplerimizin ezikliğinden kaynaklanmaz.FB'nin olmadığı bir ligi düşünemeyiz. Onların yaptığını da biz yapmayalım. Şikebahçe, Fenevbahçe, Ezikbahçe söylemleri Ali Sami Yen'i üzecek söylemlerdir. Bizi onlardan ayıran rakibimize saygımız olmalıdır. Rakibimizin adı Fenerbahçe'dir. Lakabı Sarı Kanarya'dır. Onlar bize ne derse desin onların seviyesine inmeden GS'lılık duruşumuzu herkese göstermeye devam etmeliyiz.

BÜLENT KARCI

35 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Prekazi Sultan Ahmet.png
bottom of page